четвртак, 9. јануар 2014.

Otapanje polarnih kapa

Znate li kada su započela mjerenja o širenju leda na području Antarktika? Mjerenja su počela 1979. godine kada je zabilježena najveća količina leda na spomenutom području. Izmjerena je nevjerojatna površina leda preko 18 milijuna kvadratnih kilometara. Sasvim suprotna stvar je zabilježena na Arktiku gdje se led topi nevjerojatnom brzinom.
otapanje leda
Scenariji koje su iznijeli vodeći svjetski stručnjaci nisu nimalo dobri. Čovjek je svojom nemarnošću i nepoštivanjem prema prirodi doveo do neugodnih pojava u okolini koja mogu uticati na normalan način života svakog pojedinca.
Utvrđeno je kako će se nastaviti otapanje polarnog leda dok će se na polovima istovremeno nastajati novi led. Dobro je znati kako će se otapanje događati brže od samog stvaranja novog leda, jer je za formiranje leda potrebno puno više nego za otapanje. U procesu nastajanja leda učestvuje više faktora i samim time je nerealno očekivati kako će nastajati istom brzinom.
Novim polovima je potrebno puno više vremena i to cijeli vijek kako bi se u potpunosti oformili, a postojeći su usmjereni prema Suncu zbog čega se tope nevjerojatnom brzinom. Otapanje polova stvara lančanu rekaciju, pa se zbog spomenute pojave povećava nivo mora u cijelom svijetu, oko 200 metara u samo dvije godine.

Na temelju provedenih analiza znanstvenici su se složili kako će svi oni koji žive ispod ovog nivoa morati cijelo vrijeme seliti, zbog učestalih poplava te zbog močvarnih područja koja će se pretvoriti u jezera.
Svi oni koji razmišljaju o mjestu preseljenja, morali bi uzeti u obzir područja koja će se nalaziti iznad vode. Bit će to vrijeme kada će mali dio kopna okruživati beskonačno plavetnilo. Sjećate li se filma “Vodeni svijet”?
Bez obzira na sve znanstvenici još uvijek ne mogu objasniti uzroke vjetrova zbog čega se led okreće većom brzinom nego što bi trebao. Pojedini smatraju da uzrok jakim vjetrovima leži u ozonskoj rupi koja se nalazi iznad Južne hemisfere, a koja mijenja strujanja iznad Antarktika i na taj način tjera oblake na područje Južnog pola.

Нема коментара:

Постави коментар